Data publikacji

Produkcja win owocowych

Czy wino owocowe, to wino? Często spotykam się z takim pytaniem, które dodatkowo wydaje opinię, że wino jest tylko z winogron. Najczęściej wtedy przytaczam wiedzę słowotwórczą i pochodzenie słowa wino. Otóż wbrew popularnej opinii, że słowo wino pochodzi od słowo winogrono, nauka wskazuje tu inne źródło. Otóż słowo wino pochodzi o prastarego słowa „vena” i oznacza odurzający sok z nieznanej rośliny. Ludy południowe tworzyły wino z owoców winogrona, natomiast ludy północy z miodu 
i rodzimych owoców.

Sama produkcja wina gronowego, wina owocowego i miodów pitnych niewiele się od siebie różni. 
W każdym z tych procesów następuje fermentacja przy użyciu drożdży, podczas której zawarty cukier zostaje zamieniony na alkohol. W przypadku win owocowych, tych z porzeczki, wiśni, aronii czy jagody kamczackiej należy dodać syrop cukrowy. Zawartość wody i cukru w dodawanym syropie cukrowym jest zależna od ilości cukru w fermentowanym owocu oraz od ich kwasowości. W przypadku miodów pitnych do produkcji dolewa się wodę lub sok owocowy, jeżeli chcemy mieć miód pitny owocowy.

Jak zatem wygląda produkcja w naszej manufakturze? Zaczynamy od tego, że owoc przyjeżdża prosto z pola do naszego zakładu. Wtedy zapach porzeczki, wiśni czy jagody kamczackiej jest w całym zakładzie. Robiliśmy też testy na owocach mrożonych i okazuje się, że efekt otrzymujemy taki sam. Warto tu nadmienić, że takie owoce jak dzika róża, aronia warto przemrozić nawet jak mamy je świeże. Następnie owoce są poddawane myciu i trafiają do miażdżenia. Dzięki temu oddają więcej swoich bogatych aromatów. Miazga w pojemnikach do maceracji wraz z pierwszą częścią syropu cukrowego zaczyna swoją fermentację. Na tym etapie dodajemy dopasowane drożdże 
i pożywkę. W zależności od owocu maceracja trwa od 7 do 21 dni. Po tym etapie moszcz winny jest wyciskany i trafia do zbiorników fermentacyjnych. Uzupełniamy nastawy syropem cukrowym i dajemy czas na fermentacje. Po dwóch miesiącach fermentacja ustaje i wino jest zlewane znad osadu. Zlewy znad osadu robimy 2 razy i filtrujemy wino. Następnie trafia ono do leżakowania, gdzie spędzi minimum 6 miesięcy. 

Czy wino im starsze tym lepsze? To kolejne pytanie, które często otrzymujemy. Otóż tylko 5% win, to wina które posiadają tzw. wartość starzenia. Wino najlepiej spożywać w okresie 1-3 lata od produkcji. Wina owocowe mogą leżakować, w szczególności wina ciemne: to z czarnej porzeczki, z jagody kamczackiej lub wiśni.I pytanie najważniejsze. Które wino jest najlepsze? Tu odpowiedź jest tak stara jak wino, najlepsze wino jest to, które Tobie smakuje!

Więcej
artykułów

Czy masz ukończone 18 lat?

Ta strona internetowa przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich