Produkcja win owocowych

Czy wino owocowe, to wino? Często spotykam się z takim pytaniem, które dodatkowo wydaje opinię, że wino jest tylko z winogron. Najczęściej wtedy przytaczam wiedzę słowotwórczą i pochodzenie słowa wino. Otóż wbrew popularnej opinii, że słowo wino pochodzi od słowo winogrono, nauka wskazuje tu inne źródło. Otóż słowo wino pochodzi o prastarego słowa „vena” i oznacza odurzający sok z nieznanej rośliny. Ludy południowe tworzyły wino z owoców winogrona, natomiast ludy północy z miodu 
i rodzimych owoców.

Sama produkcja wina gronowego, wina owocowego i miodów pitnych niewiele się od siebie różni. 
W każdym z tych procesów następuje fermentacja przy użyciu drożdży, podczas której zawarty cukier zostaje zamieniony na alkohol. W przypadku win owocowych, tych z porzeczki, wiśni, aronii czy jagody kamczackiej należy dodać syrop cukrowy. Zawartość wody i cukru w dodawanym syropie cukrowym jest zależna od ilości cukru w fermentowanym owocu oraz od ich kwasowości. W przypadku miodów pitnych do produkcji dolewa się wodę lub sok owocowy, jeżeli chcemy mieć miód pitny owocowy.

Jak zatem wygląda produkcja w naszej manufakturze? Zaczynamy od tego, że owoc przyjeżdża prosto z pola do naszego zakładu. Wtedy zapach porzeczki, wiśni czy jagody kamczackiej jest w całym zakładzie. Robiliśmy też testy na owocach mrożonych i okazuje się, że efekt otrzymujemy taki sam. Warto tu nadmienić, że takie owoce jak dzika róża, aronia warto przemrozić nawet jak mamy je świeże. Następnie owoce są poddawane myciu i trafiają do miażdżenia. Dzięki temu oddają więcej swoich bogatych aromatów. Miazga w pojemnikach do maceracji wraz z pierwszą częścią syropu cukrowego zaczyna swoją fermentację. Na tym etapie dodajemy dopasowane drożdże 
i pożywkę. W zależności od owocu maceracja trwa od 7 do 21 dni. Po tym etapie moszcz winny jest wyciskany i trafia do zbiorników fermentacyjnych. Uzupełniamy nastawy syropem cukrowym i dajemy czas na fermentacje. Po dwóch miesiącach fermentacja ustaje i wino jest zlewane znad osadu. Zlewy znad osadu robimy 2 razy i filtrujemy wino. Następnie trafia ono do leżakowania, gdzie spędzi minimum 6 miesięcy. 

Czy wino im starsze tym lepsze? To kolejne pytanie, które często otrzymujemy. Otóż tylko 5% win, to wina które posiadają tzw. wartość starzenia. Wino najlepiej spożywać w okresie 1-3 lata od produkcji. Wina owocowe mogą leżakować, w szczególności wina ciemne: to z czarnej porzeczki, z jagody kamczackiej lub wiśni.I pytanie najważniejsze. Które wino jest najlepsze? Tu odpowiedź jest tak stara jak wino, najlepsze wino jest to, które Tobie smakuje!